DASK ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

DASK ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kendimizi belki de en güvende hissetmemiz gereken yer olan içinde yaşadığımız konutlarımız doğal afetlere karşı korunmasızdır. Ülkemizin büyük bir kısmının deprem bölgesinde olduğu gerçeği ara sıra kendini hatırlatmaktadır. Ancak insanoğlu yapısı gereği bu gerçeği unutmakta ya da göz ardı etmektedir. DASK yani doğal afet sigorta kurumunun zorunlu deprem sigortası, konutunuzu oluşabilecek herhangi bir hasara karşı korur ve sizi güvence altına alır. 2012 yılıyla birlikte yürürlülüğe giren yasaya göre binanın elektrik ve su aboneliği olabilmesi için deprem sigortasını yaptırması gerekmektedir.

DASK Poliçe Kapsamı Nedir?

DASK poliçe kapsamına göre, sigortalanmış binanın temeli, binaya ait olan bahçe ve duvarlar, binanın kendi duvarları ve binaya ait bağımsız bölümleri ayıran duvarlar sigorta kapsamına girmektedir. Bunların yanı sıra binaya ait merdivenler ve asansörler de sigorta kapsamındadır ve olası bir hasarda masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır.

DASK Sigorta Fiyatı Nasıl Belirlenir?

DASK deprem sigortası fiyatı binanın durumuna ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Tüm yapılar için maksimum poliçe miktarı 190 bin TL olarak belirlenmiştir. Binanın deprem bölgesinde olup olmadığı DASK zorunlu deprem sigortası fiyatını etkilemektedir. Binanın yapı tarzı da sigorta fiyatını etkileyen faktörlerden birisidir. Betonarme bir bina ile tam kagit bir binanın ödemesi gereken sigorta miktarı değişiklik göstermektedir. Son olarak, binanın brüt yüz ölçümü sigorta fiyatını etkileyen bir diğer faktördür.

Konut Sigortası Nedir?

Özetle DASK poliçesi depremden kaynaklı oluşan hasarlara karşı yukarıda saydığımız yapıları güvence altına alır. Depremden kaynaklı hasarlar sebebiyle oluşan bireylerin zararını sigorta karşılar. Ancak bina içerisindeki her türlü mal ve eşya DASK kapsamı dışındadır.

DASK Kapsamı Dışındaki Binalar

  • İnşaatı tamamlanmamış ya da mühendislik hizmeti olmadan yapılmış projesiz binalar,
  • Kamu hizmet binaları,
  • Binanın taşıyıcı kolonlarında kalıcı hasar bırakılarak yapılmış düzenlemelerin (örneğin kolon kesmek) olduğu binalar,
  • Malzemeden çalmak gibi projeye uygun olmayan müdahalelerin olduğu binalar,
  • Metruk binalar,
  • Tapusu olmayan ya da özel mülkiyet kullanım alanı olmayan binalar,
  • Köyde, köy yerleşik alanlarına yapılan binalar,
  • İş hanı, iş merkezi gibi ticari amaçlı kullanılan binalar,
  • 27 Aralık 1999 tarihinden sonra konut olarak inşa edilen ancak ruhsatı bulunmayan yapılar

Deprem Sigortası ve Konut Sigortası Farkları?

Konut sigortası, DASK zorunlu deprem sigortasının aksine zorunlu değildir; isteğe bağlı yaptırılır. Konut sigortası, konutunuzu ve içindeki eşyaları hırsızlık, terör olayları, araç çarpması gibi birçok kötü senaryoya karşı korur ve güvence altına alır. İsteğe ve ihtiyaca göre, sigorta poliçesine başka teminatlar da eklenebilir. DASK deprem sonucunca oluşacak hasarların kişiler üzerinde neden olacağı kaybı karşılamaktayken, konut sigortasının kapsamı çok daha esnektir ve ihtiyaca göre düzenlenebilir. DASK sadece depremle ilgili hasarları karşılarken, konut sigortası sel, su basması, hırsızlık gibi birçok kazanın neden olduğu masrafı öder.

Sigorta primi, sigortalanacak olan evin metrekaresi, bina ve eşya teminatı gibi teminat bedelleri tarafından oluşur. Bunun yanı sıra, bazı firmalar konut sigortalarında indirim uygulayabilmektedir. Sigortanın her yenilenen yılı ise ödenmesi gereken sigorta bedeli azalmaktadır.

Kazanın ne zaman geleceği belli olmaz. Bu sebeple önceden tedbir almak ve sigorta yaptırmak, yıllarınızın birikimi olan konutunuzu ve içindeki eşyaları korur. Size en uygun konut sigortası tekliflerine üzerinden ulaşabilirsiniz. DASK zorunlu deprem sigortası tekliflerine ulaşmak içinse lütfen linke tıklayın.