Dask Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası(DASK)

Devlet tarafından güvence altına alınan Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem sonrası oluşabilecek zararlara karşı endişeniz olmasın..

Bu numara ile anında destek için bizi arayın.

(0212) 803 3645

  Ürün Açıklaması

  Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

  Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde karşılar.

  Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları

  Temeller – Ana duvarlar – Bahçe duvarları – İstinat duvarları – Tavan ve tabanlar – Merdivenler Asansörler- Sahanlıklar – Koridorlar – Çatılar – Bacalar – Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar – Tamamlayıcı Bölümler

  Bilinmesi Gerekenler

  Zorunlu Deprem Sigortası genel anlamıyla, belediye sınırları içinde kalan meskenler için geliştirilmiş bir sigorta sistemidir.

  6305 sayılı Afet Sigortaları kanunu gereğince, aşağıda tanımlanmış binalar güvence altına alınır:

  *Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tâbi taşınmazlar
  *Üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar
  *634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler
  *Bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler
  *Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler

  Zorunlu Deprem Sigortası ayrıca yukarıdaki koşullara uyan;
  *Kat irtifakı tesis edilmiş binalar
  *Tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı “arsa vs.” olarak görünen binalar
  *Tapu tahsisi henüz yapılmamış kooperatif evleri için geçerlidir.

  Hangi Binaları Kapsamaz?


  *Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar
  *Köy yerleşim alanlarında yapılan binalar
  *Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan binalar (İş Hanı / İş Merkezi / İdari Hizmet/ Eğitim Merkezi vs.)
  *İnşaatı henüz tamamlanmamış binalar
  *Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların (hazine arazileri vb.) üzerine inşa edilmiş binalar
  *Mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalar

  Sıkça sorulan sorular

  Alım gücüne uygun olacak şekilde belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası primlerinde indirimlerden de yararlanabilirsiniz. İndirime hak kazanmak için ise poliçenizi her yıl düzenli olarak yenilemeniz ya da apartman/sitedeki tüm evlerin sigortalanması durumunda DASK tarafından indirim hakkı kazanırsınız. Bu indirimlerin hepsinden aynı anda yararlanmanız mümkündür.

  Temeller, istinat duvarları, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, tavan ve tabanlar, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar, asansörler ve merdivenler gibi binanın tamamlayıcı kısımlarında oluşan hasarlar Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındadır. 

  Sigortanın her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekir. Ancak geçmiş dönemlerde bu sigortayı yaptırmadıysanız geriye dönük bir ceza ödemezsiniz. Sigortanın bitiş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde poliçenizi yenilemezseniz oluşacak herhangi bir hasarda sigorta ödemesine hak kazanamazsınız.

  İki kavram oldukça karıştırılsa da her ikisinin de kapsamları farklıdır. DASK, devlet tarafından zorunlu tutulur ve sadece depremden doğacak olan binadaki hasarı karşılar.

  Konut sigortası ise ev sahibi ya da kiracının isteğine göre yapılır ve devlet tarafından zorunlu kılınmaz. Ayrıca konut sigortası yangın, yıldırım, hırsızlık gibi durumlarda sadece evinizi değil evin içerisinde bulunan eşyaları da teminat altına alır.

  *Sel, su baskını,
  *Grev, Lokavt, Kargaşalık, Halk Hareketleri ve Terorizm ,Deprem
  *Araç telefonu ,Aracın orijinalinde bulunmayıp, sonradan monte edilmiş radyo teyp ve kolonlar
  *Aracın orijinalinde bulunmayıp, sonradan monte edilmiş aksesuarlar
  *Yurtdışı teminatı
  *Yük teminatı

  Öncelikle sigortalının adı-soyadı, adresi, cep telefonu, ve T.C. Kimlik Numarası gereklidir. Tüzel kişilikler için Vergi Kimlik Numarasının beyan edilmesi zorunludur. Sigortalanacak meskenin bulunduğu binanın açık adresi ve DASK Adres Kodunun yanı sıra, tapu bilgileri, inşa yılı, binanın yapı tarzı, toplam kat sayısı, geçmişteki ve şu anki hasar durumunun bildirilmesi gereklidir. Bütün bunlara ek olarak meskenin ya da dairenin brüt yüzölçümü metrekare cinsinden bildirilmelidir. Meskenin kullanım şekli de belirtilmelidir. Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.

  Bir mesken için Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesinin geçerli olup olmadığının kontrolü https://dask.gov.tr çevrimiçi ağ sayfasından yapılabilmektedir. Yine aynı sayfadan poliçe sorgulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra yeni alınan ya da alınması düşünülen bir mesken için DASK Çağrı Merkezi (ALO DASK 125) aranarak poliçe kontrolü yapılabilir.

  Daha çok sorunuz varsa ”İletişim Merkezini” Ziyaret Edin!